Ik heb geen (direct) advies voor je, maar wel een paar zaken rondom je vraag:
1. Via netwerk kopieren/openen van bestanden is altijd langzamer dan op een externe via USB/Firewire aangesloten schijf of een (extra) ingebouwde harde schijf.
2. Onafhankelijk welk soort extra opslagmedium je gebruikt, kijk na of je op die schijf dan met NTFS (of, bij eigen beheer door het opslagmedium) NTFS of een ander partitioneringssysteem wordt gebruikt dat je toestaat bestanden van groter dan 4 GB / bestand in te zetten. FAT32 heeft die beperking van max. 4 GB / bestand, dus die komt niet in aanmerking bij je keuze.
2. Zorg er dan voor dat er minstens enige vorm van 'redundantie' is ingebouwd, zodat bij uitval van een harde schijf je niet alles in 1x kwijt bent. Je zult dus een apparaat moeten nemen waarbij mirroring (=Raid-1) of Striping with parity (=Raid5) wordt gebruikt.
Raid 1 vereist 2 schijven, Raid5 minstens 3. Minste 'overhead' van de redundantie is bij Raid5, want dan wordt de ruimte van 1 schijf 'opgeofferd' voor herstelmogelijkheden als 1 harde schijf ermee ophoudt. Afhankelijk hoeveel schijven je in Raid-5 set onderbrengt 'daalt' de overhead van 33,3% bij 3 schijven naar minder dan 33,3% bij inzet van méér dan 3 schijven. Bij Raid-1 is de 'overhead' altijd 50%, dus met 2 schijven in Raid-1 wordt 1 schijf gebruikt als 'redundantie' voor het geval een van de schijven de geest geeft.
3. als je besluit een netwerk-geschikt opslagmedium aan te schaffen: Gegeven de grote omvang van de bestanden die jij gebruikt/bewerkt zul je op je netwerk gebruik moeten maken van apparatuur die 1000 mbit /s ethernet gebruikt. Dat zal dan vanaf jouw pc t/m het netwerkapparaat aanwezig moeten zijn, dus:
a. Je pc moet een 1000 mbit /s ethernet adapter hebben
b. De router of switch waar je je pc op aansluit moet 1000 mbit /s ethernet snelheid ondersteunen
c. Het netwerkgeschikt opslagmedium moet zelf ook 1000 mbit / s ethernet snelheid ondersteunen.
Alternatief kun je bijv. een 1000 mbit / s ethernet netwerkkaart rechtstreeks via een cross-kabel verbinden met het netwerkgeschikt opslagmedium voor een apart 1-op-1 opslag-netwerkje. Er is dan geen switch/router nodig met megabit snelheid, en je kunt dan voor verbinding met Internet en thuisnetwerk een andere netwerkkaart gebruiken die (gegeven de huidige Internetsnelheden) maar 100 mbit /s hoeft te zijn of een draadloze netwerkkaart.
Er zijn verder nog (dure) mogelijkheden met (o.a.) glasfiber aangesloten opslagkabinetten of opslagkabinetten die via SCSI-adapters extern op je pc kunnen worden aangesloten. Natuurlijk moet je pc dan beschikken over resp. een glasfiber 'netwerkkaart' resp. een snelle SCSI insteekkaart. Ik vermoed dat dit soort oplossingen je bedoeling en (financiële) bereik te boven gaan.
Dit is een hele mond vol, maar hopelijk helpt het je bij je beslissing.
Natuurlijk zou het leuk zijn als anderen hier op het forum je voorzien van enkele goede concrete suggesties over welk apparaat aan te schaffen.
Tijs.