In de bijlage een voorbeeld waarbij niet bovenaan wordt begonnen.
Als in rij 2 in een functie bv. D2 staat, dan wordt dat als je 3 rijen hoger (=lager in het blad) begint, D5.
=som.als($d$11:$d$100;d11;$g$11:g100) betekent
tel in het bereik g11:g100 alle waarden op (= alle minuten) als in het bereik d11:d100 in dezelfde rijen de datum gelijk is aan d11 (01-05-06).
=aantal.als($d$11:$d$100;D11) telt het aantal cellen in d11:d100 die dezelfde datum hebben als D11 (01-05-06).
Het gemiddelde per dag wordt dus berekend door het totaal aantal minuten van 1 dag te delen door het aantal keren dat op die dag een aantal is berekend.
Voor meer uitleg over deze (en andere) functies verwijs ik naar de helpfile van Excel, die zeer goed is.
Wat de dollartekens betreft: kijk in de helpfile naar de uitleg bij absolute- en relatieve verwijzingen.
Een functie vanuit (in dit geval) H11 naar beneden kopiëren, kan bv. met behulp van de vulgreep. Selecteer H11, plaats de muisaanwijzer op de rechterbenedenhoek van de cel (de muisaanwijzer wordt dan een zwart kruisje), en sleep dan met ingedrukte linkermuisknop de muis naar beneden tot zover als in kolom H nodig is. In de bijlage is dat reeds gebeurd, maar je kunt het nog eens herhalen om te oefenen.
franç.